Niepokojąca wizja rozpisanego na głosy „ja” zanurzonego zarówno w fantazjach i obsesjach, jak i w trudnej rzeczywistości początku lat osiemdziesiątych.
Olga Tokarczuk

Chciałam kiedyś napisać epopeję, zaimki: Ja, Ty, On, Ona, Ono, My, Wy, Oni, One. Zajęcie do końca życia. Chwilowo skończyło się na „Ja”. To nie autobiografia, to powieść. Wydano ją w 1984 roku, ale okrojoną o „niemoralności” (narkotyki, korupcyjki). Uzupełniłam. Realia (PRL) to dziś prehistoria, ale gdybym uwspółcześniła, za dwa lata też byłaby to prehistoria, więc po co? I tak najważniejsze to, co dzieje się w zatłoczonym mieszkaniu (człowieku), a nie to, co za oknem. Mógłby tam być Rzym z czasów Cezara, stosy Savonaroli, pienia trubadurów, wojna domowa, cokolwiek. Tyle.
Anna Bojarska

Wyobraźmy sobie przeciętnej wielkości mieszkanie. A w nim żyjących razem: młodego karierowcza, Janis Joplin, słodkie dziecko, introwertyka-marzyciela, zgwałconą (?) dziewczynkę, pastora… itd. Zrobione? To teraz wyobraźmy sobie, że to nie poszczególne, samoistne byty, ale pasje, lęki, obsesje i idee targające jedną osobowością. Jednym Ja. O tym właśnie opowiada niezwykła książka Anny Bojarskiej. „Niepokojąca wizja rozpisanego na głosy „ja” zanurzonego zarówno w fantazjach i obsesjach, jak i w trudnej rzeczywistości początku lat osiemdziesiątych” – tak brzmi zamieszczone na pierwszej stronie okładki zdanie Olgi Tokarczuk. Chętnie dowiedziałabym się, co jeszcze ma do powiedzenia o tej książce jedna z moich ulubionych pisarek. Jest to bowiem tekst, który wymyka się wszelakim interpretacjom. Już obrana forma sprawia, że może być ich tyle, ilu będzie czytelników.
To nie jest powieść dla każdego. Książki nie polecam zwolennikom jasnej i tendencyjnej fabuły, wartkiej akcji i łopatologicznie wykładanej psychologii. Cała reszta, czytając ją, może przeżyć naprawdę fascynującą przygodę.
Agis

(Pytanie do Krystyny Jandy): Czy jest pomysł na kolejny film, który przyciągnie publiczność?
Krytyna Janda: Moje dwa projekty leżą w Agencji Produkcji Filmowej i w telewizji, i to od kilku lat. Jeden – według książki „Ja” Anny Bojarskiej, drugi – na podstawie „Prowincji” Barbary Kosmowskiej.
źródło: