Lekcja polskiego 2016 – Politechnika

 

„Lekcja polskiego” w Małej Auli PW

Dziewięćdziesiąta druga Wielka Muzyka w Małej Auli 25 października 2016 r. pokazała nieco inne oblicze. W spektaklu pt. „Lekcja polskiego” usłyszeliśmy tym razem maksimum słów, minimum muzyki. Ale za to jakiej!
Po raz pierwszy w historii Wielkiej Muzyki w Małej Auli mieliśmy okazję obejrzeć spektakl teatralny. Sztuka Anny Bojarskiej „Lekcja polskiego” ukazała nam ostatnie lata życia Tadeusza Kościuszki, spędzone w szwajcarskiej Solurze. Historia opowiada o miłości naszego narodowego bohatera do młodej dziewczyny zafascynowanej językiem polskim.
W roli Tadeusza Kościuszki zobaczyliśmy Zdzisława Wardejna – również reżysera spektaklu. Pretekstem do wystawienia tej sztuki w bieżącym roku była m.in. 270. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki (ur. 4 lutego 1746 r.). W 2017 roku minie natomiast 200 lat od jego śmierci (zm. 15 października 1817 r.).
Jednym z mniej znanych faktów o Kościuszce jest niewątpliwie ten, że generał komponował również utwory muzyczne. Nuty z klawesynu, które towarzyszyły nam przez cały czas trwania spektaklu skomponował właśnie Tadeusz Kościuszko. Zostały one odnalezione w petersburskich archiwach, wykonane i nagrane przez Władysława Kłosiewicza oraz Kwartet Prima Vista.
W spektaklu obok Zdzisława Wardejna wystąpili: Natalia Matuszek (Emilia Zeltner), Alicja Jachiewicz (Księżna Lubomirska), Stefan Szmidt (Generał Paszkowski) i Andrzej Kobielski (Weteran).
Wystawienie „Lekcji polskiego” w Politechnice Warszawskiej zawdzięczamy Fundacji Kresy 2000, która prowadzi Scenę Domu Służebnego Polskiej Sztuce, krzewiąc tym samym narodowe wartości w kraju i za granicą.

Fotogaleria „Lekcji polskiego” w Małej Auli Politechniki Warszawskiej

źródło:
https://www.biuletyn.pw.edu.pl/Kultura-i-Tradycja/Lekcja-polskiego-w-Malej-Auli-Politechniki-Warszawskiej